Hans enastående stil, som är inspirerad av hans lärare Annie Carpenter och Brock Cahill och hans egen kärlek till inversions, kombinerar balans, styrka, flexibilitet och medvetenhet – och när han vävar handstands och arm balances in i sina flows framstår det helt obesvärad.
Det är en avslappnad och pratglad Beach som träffar oss på Yoga Games i Stockholm. Han har redan stått för ett par lektioner och har också haft möjlighet att kolla in omgivningarna – både Stockholm och vackra Münchenbryggeriet, där Yoga Games äger rum.
Det är omöjligt att se på honom att han precis har instruerat den intensiva lektionen ”Core on Fire” – 1 ½ timme med fokus på att uppbygga en stark core men samtidigt hitta den nödvändiga balansen, lugnet och medvetenheten som behövs för att kunna lyfta upp sig i arm balances och inversions på Yoga Games 2015
Hur började då yogaresan för Patrick Beach? ”
Jag startade ut på köksgolvet hemma hos mina föräldrar. Jag spelade basketball på en väldigt hög nivå när jag var yngre och jag var alltid stel, för egentligen var min kropp inte als byggd för den idrotten. Så min mamma, som gör yoga, visade mig hur man stretchar. Efter en tid uppmuntrade min pappa mig att gå på en yogatimme men jag var osäker. Men så visade han mig bakasana där på köksgolvet och det gjorde mig genast intresserad.
Beach tog sina första yogatimmar med en halvflummig kille med dreadlocks. Tempot var lågt och de höll ställningarna i vad kändes som flera timmar åt gången. Men i andra lektionen började de leka med handstands mot väggen.
Det fångade Patrick omedelbart så det ägnade han sig åt. Och just handstands har nu blivit en form för signatur för honom. Han gör dem med en övernaturlig lätthet, kontroll och ett lugn som är avundsvärt, men han tycker inte at styrka är den viktigaste faktor.
”Det är 90 % medvetenhet, 10 % styrka!” insisterar han, när jag medger att jag inte är stark nog för att göra handstands. ”Det handlar om känna sig bra tillpass. Att känna sig hemma när man är upp och ner. Så man måste inte als vara stark för att kunna göra handstands.
Men man kommer definitivt att bygga upp sin styrka när man håller sina handstands i längre och längre tid. Det som behövs är balans och en känsla för att placera kroppen rätt. Men det tar tid.”
Platsen ligger väldigt vackert vid stranden i södra Köpenhamn, och det är otroligt enkelt att ta sig dit - Femøren Metrostation ligger 5 minuters promenad därifrån.
När Patrick Beach instruerar yoga prövar han att skapa en situation där eleverna kan utforska och observera sig själva. Han har bemärkt att folk ofta är väldigt självkritiska när de håller på att lära sig något nytt.
Jag är inte tillräckligt bra på det här och det är därför jag inte kan göra det där!” Men enligt honom är det inte det som det egentligen borde handla om. ”Det viktiga är snarare att hitta en förståelse för vart i kroppen man kan röra sig fritt och var man är lite stelare. Och hur man då kan dra nytta av den förståelsen i de olika ställningarna.
Hjälpa mig att bli mer medveten om människorna, förhållandena och omgivningarna i mitt liv? Det är där förbindelsen med yoga är för mig, och det är det som jag försöker att ge vidare som lärare.”
Läraren Annie Carpenter har inspirerat Patrick mycket, och särskilt hennes teorier om att man alltid vänder tillbaka till sitt centrum har han fastnat vid.
”På något sätt rör vi oss alltid i cirklar och vi vänder jämnt tillbaka till centrum. Man samlar erfarenhet på resan, men man kommer alltid tillbaka till sitt centrum. Det är en vävande process som jag tycker är otroligt vacker.”
Just denna vävande och cirklande process är metoden som Beach har använt sig av i skapandet av sitt eget klädmärke. Märket heter Pure Balance och föddes ut ifrån et behov av mera funktionella och streetwear-inspirerade yogakläder för män.
”Jag var trött på att ha på mig kläder som inte passade tillräckligt bra och som inte hade någon stil. Jag ville skapa kläder som kändes bra både i yogastudion och på gatan. Och jag behövde verkligen byxor som var båda coola och behagliga – så det skapade vi!”
Det är också väldigt viktigt för Patrick Beach att han kan stå inne för kläderna han har på sig. ”Jag blir kontaktad dagligen av märken som vill att jag ska ha på mig, testa och promovera deras produkter, men det har aldrig varit något som jag kände att jag kunde stå 100 % för.” Så han begav sig iväg på den långa resan att skapa sitt eget märke som han tror på och som han tror andra också kommer uppskatta.
Och al jobb som han har lagt i det har betalat sig – den första kollektionen från Pure Balance har redan lancerats, och du kan få tag på kläderna på märkets egen hemsida och i utvalda Urban Outfitters butiker.
Patrick Beach har en stor mängd trofasta följare på Instagram – andra yogis som söker inspiration och fans som är fascinerade av den karismatiska yogin och hans inversions. Han är övertygad om att Instagram är fantastisk för yogan.
”Det är ett sätt där man kan göra yoga mera tillgängligt och visa yogans många aspekter. I USA tror de flesta faktisk att yoga är lika med Bikram och måste utövas i varma temperaturer.
På Instagram kan man introducera folk till alla möjligheter som finns inom yoga - och jag tror att världen bara kan bli ett bättre ställe om det är fler människor som gör yoga.”
Enligt Patrick Beach är det väldigt naturligt att folk vill visa sin utveckling med yoga och därför postar yogabilder på sig själva i solnedgång på stranden. Yoga uppbygger ditt självförtroende och bilderna som du postar på de sociala medierna är ett sätt att uttrycka detta självförtroende.
Meditation spelar en central roll i Patrick Beachs liv och han är säker på att alla människor skulle dra nytta av att spendera minst 15 minuter varje dag utan stimulus utifrån – med ögonen stängda, ingen musik, helst i mörker – och vända blicken inåt. Jag är faktisk övertygad om att det är viktigare än att träna kroppen. För mig är det ett sätt att städa ut bland alla tankar och minnen.
En annan sak som är central för Patrick är ett gott råd som han har fått av sin mamma. Det bästa rådet jag skulle kunna ge andra är att vara konsekvent i allt man gör. Vidblivenhet är det viktigaste.
Om du inte är konsekvent då kommer saker och ting inte att hända. Det handlar om att vara dedikerat. Och det är viktigt i så många aspekter i livet – om du är konsekvent i sättet du behandlar andra på, kommer du bli behandlat på samma sätt. Om du konsekvent är snäll, vänlig och givmild mot andra då kommer du få samma behandling. ”
Patrick är en populär yoga lärare och han reser världen runt för att undervisa. Och fast det kan vara hårt att vara långt borta från vänner och familj så mycket, så tycker han att det är det bästa sättet att resa på. Jag njuter verkligen att resa och träffa nya människor.
Jag får träffa lokala yogis som hjälper mig att få en genuin upplevelse av ställena jag besöker. Nu har jag vänner i hela världen! Just nu älskar jag det livet och om det skulle förändras – ja, då kommer mitt liv att förändras tillsvarande. Just go with the flow!
Men även om det är roligt att vara en resande yogi är det inte alltid lätt. Det är definitivt en utmaning. Det kräver massor av jobb och man är inte så tätt på sina nära och kära som man skulle vilja vara. Och sen så är det faktisk överraskande svårt att leva i så långa perioder helt utan rutin eller schema.
När Patrick inte är ute och reser och upptäcker hittar du honom i Portland, Oregon där han är yogalärare i yogastudion Yoga Pearl. Han driver också Patrick + Caling Yoga med flickvännen Carling Harps som, precis som han, är en passionerad och populär yogalärare.
Följ Patrick på de sociala medierna och håll koll på hans hektiska schema – du kanske har tur att kunna hänga med på en lektion eller en workshop med den inspirerande yogi nånstans.
Om du vill har du även möjlighet att köra lite online pass med honom på Codyapp där du kan köpa tillgång till workshops. Kolla också in Patrick + Carling Yogas Youtube kanal där du också hittar instruktioner och hela flows med både Patrick Beach och Carling Harps – helt gratis!
Följ Patrick Beach här:
Webb: http://www.patrickandcarling.com>
Kläder: www.wearpb.com
Facebook: https://www.facebook.com/patrickandcarling
Youtube: https://www.youtube.com/beachyoga
Instagram: https://instagram.com/patrickbeach/
Codyapp: https://www.codyapp.com/coach/patrickbeach